Committees and Contact of FPL 2021

The FPL2021 will be organized by Prof. Diana Göhringer (Chair of Adaptive Dynamic Systems, TU Dresden) and her Chair's team.

TU Dresden‘s Research Cluster – the Center for Advancing Electronics Dresden (cfaed) supports the organization of the FPL2021 with members on the conference committees.

 

Organizing Committee Members
General Chair

Diana Göhringer, TU Dresden, Germany
 

Program Co-Chairs

Akash Kumar, TU Dresden, Germany
Georgios Keramidas, Aristotle University of Thessaloniki, Greece
 

Track Co-Chairs

Nele Mentens, Leiden University, the Netherlands, and KU Leuven, Belgium (Applications Track)
Hayden So, The University of Hong Kong, China (Application Track)
Andrés Otero, Universidad Politécnica de Madrid, Spain (Architectures Track)
Christian Hochberger, TU Darmstadt, Germany (Architectures Track)
Marco Santambrogio, Politecnico di Milano, Italy (Tools Track)
Pedro Diniz, INESC-ID, Lisbon, Portugal (Tools Track)
 

Proceedings Chair

Pedro Diniz, INESC-ID, Lisbon, Portugal
 

Publicity Co-Chairs

Christian Pilato, Politecnico di Milano, Italy
Kentaro Sano, RIKEN, Japan
Alba de Melo, University of Brasilia, Brazil
Pierre-Emmanuel Gaillardon, University of Utah, USA
Salma Hesham, German University in Cairo, Egypt
 

PhD Forum Co-Chairs

Jürgen Becker, Karlsruhe Institute of Technology, Germany
Dimitrios Soudris, National Technical University of Athens, Greece
 

Demo Night Co-Chairs

Sergio Pertuz, TU Dresden, German
Marek Gorgon, AGH University of Science and Technology, Poland
 

Workshops and Tutorials Co-Chairs

Thilo Pionteck, Otto von Guericke Universität Magdeburg, Germany
Jeronimo Castrillon, TU Dresden, Germany
 

Sponsor Chair

Michael Hübner, BTU-Cottbus, Germany
 

Research Projects Event Co-Chairs

Nikolaos Voros, University of Peloponnese
Nikos Petrellis, University of Peloponnese
 

Web Co-Chairs

Ariel Podlubne, TU Dresden, Germany
Muhammad Ali, TU Dresden, Germany
 

 
Steering Committee Members
Chairman

Patrick Lysaght (Xilinx)

 
Members of the Steering Committee

Jürgen Becker (Karlsruhe Institute of Technology)

Koen Bertels (Technische Universiteit Delft)

Eduardo Boemo (Universidad Autónoma de Madrid)

João M. P. Cardoso (Universidade do Porto)

Peter Y. K. Cheung (Imperial College London)

Martin Danek (Daiteq)

Apostolos Dollas (Technical University of Crete)

Fabrizio Ferrandi (Politecnico di Milano)

Manfred Glesner (Technische Universität Darmstadt)

John Gray (Consultant, UK)

Reiner Hartenstein (Technische Universität Kaiserslautern)

Andreas Herkersdorf (Technische Universität München)

Paolo Ienne (EPFL)

Udo Kebschull (Goethe Universität Frankfurt)

Wayne Luk (Imperial College London)

Xavier Martorell (Universitat Politècnica de Catalunya & Barcelona Supercomputing Center)

Jari Nurmi (Tampere University of Technology)

Dirk Stroobandt (University of Ghent)

Lionel Torres (Université Montpellier 2)

Jim Tørresen (Universitetet i Oslo)

Roger Woods (Queen’s University Belfast)

Ioannis Sourdis (Chalmers University of Technology)

Technical Program Committee Members

Mohamed Abdelfattah (University of Toronto)

Michael Adler (Intel)

Ibrahim Ahmed (University of Toronto)

Carlos Alvarez (Universitat Politècnica de Catalunya)

Jason Anderson (University of Toronto)

David Andrews (University of Arkansas)

Sameh Asaad (IBM)

Kia Bazargan (Univ of Minnesota)

Juergen Becker (Karlsruhe Institute of Technology)

Tobias Becker (Imperial College London)

Michaela Blott (Xilinx)

Christophe Bobda (University of Kassel)

Cristiana Bolchini (Politecnico di Milano)

Christos Bouganis (Imperial College London)

Philip Brisk (University of California, Riverside)

Joao Cardoso (University of Porto)

Benjamin Carrion Schafer (The University of Texas at Dallas)

Luigi Carro (Instituto de Informatica / UFRGS)

Jeronimo Castrillon (TU Dresden)

Ricardo Chaves (IST / INESC-ID)

Paul Chow (University of Toronto)

Catalin Bogdan Ciobanu (Transilvania University of Brașov)

Jason Cong (University of California, Los Angeles)

Philippe Coussy (Universit de Bretagne Sud / Lab-STICC)

Jose Coutinho (Imperial College London)

Rene Cumplido (INAOE)

Martin Danek (Daiteq s.r.o)

James Davis (Imperial College London)

Andre Dehon (University of Pennsylvania)

Steven Derrien (Université de Rennes 1)

Giorgos Dimitrakopoulos (Democritus University of Thrace)

Pedro Diniz (INESC-ID)

Apostolos Dollas (Technical University of Crete)

Suhaib A. Fahmy (KAUST)

Fabrizio Ferrandi (Politecnico di Milano)

Francesc Fons (Huawei Technologies)

Holger Fröning (University of Heidelberg)

Tong Geng (Boston University)

Roberto Giorgi (University of Siena)

Guy Gogniat (Université de Bretagne Sud – UEB)

Maya Gokhale (LLNL)

Kees Goossens (Eindhoven University of Technology)

Ann Gordon-Ross (University of Florida)

Marek Gorgon (AGH University of Science and Technology)

David J Greaves (University of Cambridge, UK)

Jonathan Greene (Microsemi Corp)

Yuko Hara-Azumi (Tokyo Institute of Technology ordinary)

Martin Herbordt (Boston University)

Christian Hochberger (TU Darmstadt)

James C. Hoe (Carnegie Mellon University)

Michael Hübner (Brandenburg University of Technology Cottbus)

Eddie Hung (The University of British Columbia)

Brad Hutchings (Brigham Young University)

Paolo Ienne (EPFL)

Arpith Jacob (IBM)

Christoforos Kachris (InAccel)

Nachiket Kapre (University of Waterloo)

Sinan Kaptanoglu (Microchip Corp.)

Alireza Kaviani (Xilinx)

Tom Kean (Algotronix Ltd.)

Kise Kenji (Tokyo Institute of Technology)

Kenneth Kent (University of New Brunswick)

Dirk Koch (The University of Manchester)

Andreas Koch (TU Darmstadt)

Jan Korenek (Brno University of Technology)

Martin Langhammer(Intel)

Vianney Lapotre (Université de Bretagne-Sud - Lab-STICC)

Luciano Lavagno (Politecnico di Torino)

Miriam Leeser (Northeastern Univ.)

He Li (University of Cambridge)

Wai-Kei Mak (National Tsing Hua University)

Michael Manzke (Trinity College Dublin)

Nele Mentens (Leiden University)

Antonio Miele (Politecnico di Milano)

Joshua Monson (USC)

Roger Moussalli (Two Sigma)

Brent Nelson (Brigham Young University)

Tuan D. A. Nguyen (Xilinx)

Jose Nunez-Yanez ((University of Bristol)

Andrés Otero (Universidad Politécnica de Madrid)

Ioannis Papaefsfathiou (Aristotle University of Thessaloniki)

Vassilis Papaefstathiou (FORTH-ICS)

Sergio Pertuz (TU Dresden)

Christian Pilato (Politecnico di Milano)

Thilo Pionteck (Otto-von-Guericke Universität Magdeburg)

Christian Plessl (Paderborn University)

Dionisios Pnevmatikatos (National Technical University of Athens)

Mario Porrmann (Osnabrueck University)

Thomas Preußer (Accemic Technologies GmbH)

Madhura Purnaprajna (PES University, Bangalore)

Santhosh Rethinagiri (Xilinx Inc.)

Kentaro Sano (Riken R-CCS)

Marco Santambrogio (Politecnico di Milano)

Benjamin Carrion (The University of Texas at Dallas)

Paul Schumacher (Xilinx Research Labs)

Donatella Sciuto (Politecnico di Milano)

Olivier Sentieys (INRIA)

Johanna Sepulveda (Technical University of Munich)

Nicolas Sklavos (University of Patras)

Hayden So (Hongkong University)

Dimitrios Soudris (National Technical University of Athens)

Ioannis Sourdis (Chalmers University of Technology)

Leonel Sousa (Universidade de Lisboa)

Walter Stechele (Technical University of Munich)

Todor Stefanov (Leiden University)

Mirjana Stojilovic (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne)

Christos Strydis (Erasmus Medical Center, The Netherlands)

Henry Styles (SiFive Inc)

Jürgen Teich (University of Erlangen-Nuremberg)

Russell Tessier (University of Massachusetts , Amherst)

Tim Todman (Imperial College)

Hiroyuki Tomiyama (Ritsumeikan University)

Jim Torresen (University of Oslo)

Pedro Trancoso (Chalmers University of Technology)

Steve Trimberger (Xilinx)

Wim Vanderbauwhede (University of Glagow)

Stylianos Venieris (Samsung AI Center, Cambridge)

Tanya Vladimirova (University of Leicester)

John Wawrzynek (University of California, Berkeley)

Norbert When (TU Kaiserslautern)

Markus Weinhardt (Osnabrueck University of Applied Sciences)

Gabriel Weisz (Microsoft)

Steve Wilton (The University of British Columbia)

Stephan Wong (Delft University of Technology)

Roger Woods (Queen's University Belfast)

Sotirios Xydis (National Technical University of Athens)

Wei Zhang (The Hong Kong University of Science and Technology)

Daniel Ziener (TU Ilmenau)

Peter Zipf (University of Kassel)

 
Contact Local Organizer

Organizer: Prof. Diana Göhringer

Visitor Address:

Andreas-Pfitzmann-Bau (APB), 1043
Nöthnitzer Str. 46
01062 Dresden
Show map of this location.


Postal Address:

Technische Universität Dresden
Chair of Adaptive Dynamic Systems
Institute of Computer Engineering
Faculty of Computer Science
Nöthnitzer Str. 46
01062 Dresden

Tel. +49 351 463-39625
Fax +49 351 463-38245